Sajnos megerősítették: már nem lehet Magyarországon New York Timest venni
Pedig egy ideális világban idehaza egyszerre olvasna a polgár magyar sajtót – mert az értelmes, olvasható és szabad – és New York Timest – mert kapható, érdekli, van rá pénze és tud angolul.
A kultúrában sem az öngyarmatosítás, sem a skanzenépítés nem jó. Egy ideális világban idehaza egyszerre olvas a polgár magyar sajtót – mert az értelmes, olvasható és szabad – és New York Timest – mert kapható, érdekli, van rá pénze és tud angolul –, egyszerre tudom megnézni az HBO Maxon végre a Terápia harmadik évadát – amit tényleg nem kalózkodtam le ennyi idő alatt sem – Bill Maher műsorával, az RTL pedig ennyi díj után elfelejti azt a mételyt, hogy elkaszálja legjobb sorozatát, a Mellékhatást, amely miatt egyedül megérte előfizetni a streaming szolgáltatásukra – vége lett, lemondtam, folytatják, megújítom. De nem ideális világban élünk. Az HBO egy ideje nagyrészt elengedte az egész káeurópai tartalomgyártását. Csak hogy érezzük ennek a súlyát: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy magyar nyelvű fikciós sorozat lényegében csak akkor készül az állampárttól függetlenül, ha az RTL vezetői rábólintanak. Illúzió ugyanis azt gondolni, hogy a szórakoztató tartalmaknál lényegtelen a politikai kötődés.
Egy vicces vagy annak szánt komédiasorozatot valóban gond nélkül legyártat a TV2 vagy az MTVA is. Sőt – emlékezzünk a NER korai éveiből a Munkaügyekre – időnként előfordul, hogy a végeredmény az államberendezkedést is ki meri gúnyolni. Hiszen ők is értik a humort! Egy rendes autoriter rendszerben simán lehet random szerencsénk, amikor a tekintetes urak épp nagyvonalúak. A belső mérések mellett a fajsúlyosabb ügyeknél is jobbára csak ez maradt, miért ne ezen dőlne el, milyen kulturális termékek kaphatnak a zsíros bödönünkből? De arra azért nagy tételben ne fogadjunk, hogy Kálomista Megafilmje is bevállalna mondjuk egy, az aszexuális főszereplő nehézségeiről szóló sorozatot. Esetleg egy transznemű nőről szólót, ahol a helyi zsebnácik vezetőjének asztalán ott van Bayer Zsolt háttérhatalmazós publija. Bár ez utóbbit úgy is csak azok értik, akiknek már amúgy sem kell. De hé! Ha nem bízunk pár ember belátásában a pártmédiában, bízhatunk az RTL vezetésében, nemde? A magyar sorozat nem halott! Bár Széphelyi doktor sztorijának végét már nem ismerjük meg.
Ha a nevét éppen az olcsóság sugallatáért eldobó HBO-streamingről leszedték a legjobb magyar sorozatokat, a Besúgót például úgy, hogy a szegény magyar HBO hiába bizonygatta nekik, hogy ez a legnézettebb sorozatuk, erről beszél az egész ország, még akarnának indítani egy utókampányt – jött egy Excel-tábla, ami a vonal alatt van, az megy, kész. Még azt is végig kellett nézniük, hogy a nehezen megjegyezhető nevű SkyShowTime a Besúgó hátán jön be az országba. Na, de, ha ez megtörtént és két zseniális sorozat – a Terápia mellett az Aranyélet – meg lett csonkítva és csak torrentről nézheted meg az utolsó évadot, szóval ha mindez már megvolt, akkor legalább a NYUGATI tartalmakat megkapjuk, ugye? Ugye meg?
Hát… eddig nem úgy tűnik. A magyar piacról számomra fájóan hiányzó – jó, Bayer Zsolt által elbábozott – late night show műfajában például a zseniális és népszerű John Oliver megnézhető idehaza. (Bár erről a központban nem biztos, hogy tudnak, mert nálunk is már kimennek a YouTube-ra a teljes részek, mint olyan országban, ahol senkinek nincs exkluzív joga a műsorra.) Az HBO más late night show műsorai, például Bill Maher imádott-átkozott, mindenesetre a YouTube-klipjei alapján engem szórakoztató Real Time-ja például nem elérhető. Különösen furcsa ez annak fényében, hogy Maher egyébként szintén elég jó önálló estjei meg fönn vannak. Próbáltam párszor zaklatni az HBO-t ez irányú elégedetlenségemmel, de tartok tőle, hogy ez aligha hatja meg őket és a Max bevezetésekor is hasonlókra számíthatunk.
A legújabb szívfájdalmam pedig, hogy azt az információt kaptam, hogy nemsokára New York Timest sem lehet már Magyarországon venni. (Ehhez az infóhoz próbálok egyelőre hivatalos megerősítést vagy cáfolatot nyerni, de az, hogy a nálunk is terjesztett, Németországban nyomott kiadás aljáról már eltűnt a magyar ár, nem jósol sok jót.) Tudom, most a neten a világsajtót egyébként követő emberek egy részét is megleptem, hogy eddig lehetett és jelenleg is lehet, pedig ez nem csak Budapestre igaz, én például Szegeden is vettem már sok évvel ezelőtt is. Nyilván az értelmes, olvasható és szabad magyar sajtó problémáit nem kell túlzottan ecsetelnem, ehhez képest merül fel, hogy a világsajtó egyik legfontosabb lapjával lehetünk szegényebbek idehaza. Hátha nem így lesz. Vannak persze a NYT-on kívül még egészen sok helyen hozzáférhető nemzetközi lapok, én a MOM Parkban szoktam leginkább Guardian Weeklyt, Wired-et vagy éppen Spectatort venni még, egyszer New Yorkert is sikerült szereznem, bár a külön kérésemre vették csak elő a szekrényből. Jószerivel csak bízni tudok abban, hogy minél többféle fogyasztható és mélységgel rendelkező tartalom marad elérhető mind a magyar, mind a nemzetközi kínálatból. Tenni csak annyit tudok ezért, hogy a keresletet növelem eggyel.
FRISSÍTÉS: Sajnos megjött a hivatalos megerősítés. „A New York Times kivonult / kivonul a kisebb piacokról, Magyarországról 2024.03.31-gyel. Ez részükről üzleti döntés” — írta a kérdésemre Salamon Attila, a külföldi lapok magyarországi forgalmazásával foglalkozó Hungaropress Sajtóterjesztő Kft. ügyvezető igazgatója.
A New York Timesnak háromféle kiadása van: New York-i, USA-beli és nemzetközi. Ez utóbbi volt Magyarországon kapható tegnapelőttig. Az újságot világlap jellegéből adódóan rengeteg helyen nyomtatják világszerte Athéntól Tokióig, hozzánk a német VRM Druck GmbH & Co. KG nyomda rüsselsheimi üzeméből érkezett.
A nemzetközi kiadás digitálisan elérhető címlapján alul látszik az az üresen hagyott sáv, ahová a nyomdák odaírják az adott országokban alkalmazott eladási árakat. Ebből a sávból tűnt el már egy ideje a Hungary felirat az 1290 forintos hazai árral, ez a hazai újságosok dolgozóinak munkáját már márciusban megnehezítette, egy központi listából kellett kikeresniük, mennyiért kell adni a lapot.
Mostantól a New York Timesból Magyarországon egyedül a digitális kiadás marad: a weboldaluk Magyarországra nem kínál print előfizetést, kizárólag a PressReader oldalon keresztül a digitális változatot. (A Hungaropress oldalán a külföldi napilapok közt mostanra egyedül a brit Financial Times szerepel, de 2023 szeptember 23-án még — a francia Le Monde-dal egyetemben — a New York Timest is listázták, méghozzá olyan lapként, amire rajtuk keresztül elő is lehet fizetni.)
Különösen furcsa a kivonulás annak fényében, hogy az utóbbi időben a lap több cikkében is foglalkozott Magyarországgal. Nemrég megtalálták maguknak a fák nélküli lombkoronasétányt, a cikkben Magyar Péterre is kitértek és a lap tárta fel, hogy Jair Bolsonaro bukott brazil elnök a magyar nagykövetségen bújkált, múlt csütörtökön pedig Eötvös Péter kétszeres Kossuth-díjas zeneszerző haláláról is beszámoltak.
(Megjegyzés: a szó szerint idézett válaszban a dátum pontatlan ragozását javítottam.)
FRISSÍTÉS 2: A szövegben volt egy fél mondatom, mely szerint “aki nem megy át Ausztriába…”, annak marad a digitális. Ez egy példa akart lenni, miután odaát elő lehet fizetni a lapra. Ugyanakkor a márciusig nálunk is kapható lap címlapjának láblécében osztrák ár pont nem, de mondjuk cseh és lengyel szerepelt, szóval nyilván számos országba el lehet menni megvenni a lapot, ami nincs nagyon messze.
Mindenesetre a bejegyzésemet szemlézte a Media1, a leadben ezt is kiemelve, a lap leadjét pedig a Blikk és a Mandiner tévesen a Hungaropress-vezető nyilatkozataként értette félre. (Bár a Media1-cikkben tipográfiailag elég jól látható, mi az idézet.) Jelzem ennek a két lapnak, hogy pontosítás szükséges, a félreérthető fél mondatot pedig töröltem a szövegből. (FRISSÍTÉS 3: a Blikk azóta pontosított is, FRISSÍTÉS 4: már a Mandiner is.)
A Substackemet ingyen, paywall nélkül olvashatod, de ha esetleg tetszik, meghívhatsz pár jó búzasörre.
Ez fura, mert Prágában vagy Firenzében elő is lehet fizetni úgy, hogy aznap reggel kb 6:30-kor a postaládádba kapod az aznapi számot. De ja, Magyarországra már előfizetési ajánlatot se dob ki az oldaluk. Kemény. Kérdezd meg az amerikai nagykövetséget, hogy tudnak-e tenni valamit érted.