Két dologban is megtévesztő az üvegvisszaváltás körüli kommunikáció
Mindkettő az egyébként környezetbarátabb újratöltős csomagolással kapcsolatos.
Mára a mindennapok része lett a palackok visszaváltása, a sajtó is tele van olyan cikkekkel, hogy elvileg nem kapnak büntetést azok, akik csendben kukáznak, hogy a társadalom jobban élő fele hogy döbbent rá, hogy mindezt nem csak a hajléktalanok teszik és hogy mostantól egy tranzakció keretében csak száz darabról kérhetünk utalványt. Érthető, hogy a legtöbb figyelmet az egyszer használatos palackok, aludobozok és üvegek visszaváltása kapta, hiszen ez az új. Az újratölthető üvegek és olykor palackok használata ugyanis évtizedek óta megszokott, még ha sajnos hazánkban a nagy üdítőgyártók például ki is vezették ezeket némi lakossági és zöldszervezeti morgás mellett, miközben más országokban továbbra is működtetnek hasonlókat.
A két rendszert hivatalosan egy- és többutasnak nevezik, de mivel az emberek többségének erről a BKK járatainak telítettsége juthat eszébe, én maradok az egyszer használatosnál és az újratölthetőnél. (A rendelet az egészen mókás körforgó palackok kifejezést is használja, erről azt hiszem, mindenkinek az üvegezés népszokása juthat eszébe.) Az újratölthetős rendszer jelölés és kommunikáció terén be lett tolva az egyszer használatos visszaváltós rendszer mellé, noha a magyar hulladékgazdálkodás nagy részét 35 évre elnyerő Mol-leány MOHU-nak akkor sincs sok dolga az újratölthető palackokkal, ha azt az ő automatáikba dobjuk be és nem is ez az egyetlen opció. Mindenesetre az üzletekkel közösen így is sikerült két területen is elég megtévesztő módon kommunikálniuk az újratölthető palackokkal kapcsolatosan.
Fontos tudni, hogy míg az újratöltésre szánt üvegeket továbbra is csak ott veszik vissza, ahol árulnak is olyan italt, addig az egyszer használatos csomagolásokat bármelyik bolt automatáiba bedobálhatjuk. „A többutas palackokat csak az azokat forgalmazó üzletek tudják visszaváltani, mivel ezeket a beszerzési csatornáikon keresztül ún. visszáru logisztikával juttatják vissza a gyártóhoz újratöltésre. (Többutas palackokra kialakult gyártói - kereskedői kapcsolatok vannak, amibe nem is szeretnénk beavatkozni.)” – írta erről kérdésemre a MOHU ügyfélszolgálata. Ez azt eredményezi, hogy valahol csak egy, máshol két automata is működik, jó eséllyel azért, mert újratölthető üvegekben bizonyos boltok már egyszerűen nem árulnak semmit. Az egyik fővárosi Penny parkolójában is csak egy üzemel, mégis ez a tábla látható mellette:
A keresendő jelölések közt ott van az újratölthető palackokon látható logó is (alul). Magán a gépen csak a körforgós felső szerepel, bár nem tudom, az 50 forintos felirat nélkül mennyien ismerik meg, elvégre ilyen-olyan körforgós logó rengeteg csomagoláson látható régóta. De szerintem ezzel együtt is megtévesztő, hogy mellette a plakáton ott van mindkét jelölés keresendőként.
Többször szemtanúja is voltam annak, hogy az emberek értetlenkedtek, miért nem veszi be a gép a sörösüveget, amelyen az alsó logó szerepel.
Lehet, csak egyszerűen annyit láttak, hogy itt egy automata, de a jelölésből ítélve gondolhatták volna ezt a plakátot elolvasva is. Pedig csak annyit kéne tenni, hogy ennek a poszternek a helyére kitesznek egy olyat, amely arról is tájékoztat, hogy sétatávolságra van itt egy másik üzlet, ahol két automata működik és ahol jó eséllyel visszaadhatjuk azokat is.
Ezzel kapcsolatban a MOHU a boltokra mutogat. „Bejelentése kapcsán tájékoztatjuk, hogy a visszaváltó pontok részére biztosítottunk tájékoztató anyagokat, amelyeket kihelyezhetnek az üzletben (pl. hogy merre található az automata), azonban ezek használatát és kihelyezését a üzletekre bíztuk, így az ott szereplő információkkal az érintett üzletet szükséges keresni” – írták. Viszonylag kicsi a valószínűsége, hogy a Penny ki fogja írni, hogy a sörösüvegeket vidd át a Sparba, szóval patthelyzet, marad az, hogy próbálunk segíteni egymásnak szóban. De legalább az újratöltős logót leragaszthatnák.
A másik felirat, amivel bajom van, az ez:
Ennek ugyanis a fele nem igaz.
Az 50 forintos, alsó logóra vonatkozó része, miszerint anélkül az egyszer használatos palackok nem visszaválthatók, rendben van. Az az állítás azonban problémás, hogy az új jelölést még nem tartalmazó újratöltős üvegek ne lennének visszaválthatók. Én például a Manna ABC-ben váltottam vissza ilyen logóval még el nem látott Club-Mate üvegeket már a rendszer bevezetése után, hiszen korábban értelemszerűen kifizettem azok betétdíját.
Kérdésemre a MOHU még egy példát említett ezen kívül, ahol ez működik a korábban eladott, még nem az új logóval ellátott újratöltős üvegekkel. „Szakterületünk tájékoztatása alapján az Auchan a többutas palackokat nem a MOHU által telepített gépeken keresztül váltja vissza, hanem a korábbi Diebold automatáin keresztül, melyeken keresztül visszaválthatóak a régebbi, még nem többutas logóval ellátott palackok is” – fogalmaztak, majd ezzel kapcsolatban is az üzletekhez irányítottak.
Ebben az esetben viszont teljesen érthetetlen, hogy a képen is látható feliratok miért kommunikálják azt, hogy egyetlen üveg sem visszaváltható, amelyen nem szerepel a két logó egyike, ha ez egész egyszerűen nem igaz.
Aki arra gondol, hogy ez esetleg az adott üzletben értékesített italokra igaz: ez sem jó megfejtés, ugyanis az azt kihelyező Penny parkolójában csak egy automata van, vagyis feltételezem, semmit nem árulnak újratöltős üvegben.
A Substackemet ingyen, paywall nélkül olvashatod, de ha esetleg tetszik, meghívhatsz pár jó búzasörre.